Unit Price Calculator

Enter the quantity and total price to calculate the cost per unit, or unit price.

Item One
$
Item One
$
Item One
$
Item One
$
Item One
$
Item One
$

Unit Price:

Item One
$
per item
Learn how we calculated this below

scroll down


On this page:


How to Calculate Unit Price

The unit price can be found using a simple formula if the quantity and total cost are known. Simply divide the total price by the total quantity to find the unit price.

The formula for calculating unit price is:

unit price = total price ÷ total quantity

Thus, the unit price is equal to the total price divided by the total quantity.

good football betting sites

How to Calculate Unit Price for Different Units of Measure

In some cases, the quantity may be measured in a different unit than the unit price; for instance, if the total quantity is measured in pounds but the unit price is measured in ounces.

To calculate the unit price, first convert the total quantity to the desired unit. Thus, if the quantity is measured in ounces but you want to find the unit price in pounds, convert the quantity to pounds first, then calculate the unit price using the formula above.

Our unit conversion utilities make this simple.

For example, let’s find the unit price per pound for a quantity of 32 ounces at a price of $6.38.

Start by converting 32 ounces to pounds.

32 oz ÷ 16 oz/lb = 2 lbs

Next, calculate the unit price using the formula above.

unit price = $6.38 ÷ 2 lbs
unit price = $3.19 per lb

Thus, the unit price is $3.19 per pound in this example.

Overall, it’s important to understand how to calculate the unit price of items you are purchasing so that you know how much they will cost.

Frequently Asked Questions

What is per unit price?

The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.

How do you read the price per unit?

Price per unit is read by stating the price first and then the type of units you are measuring by. For example, lunch meat at the deli is three dollars per pound or written as $3/pound.

Why do we use price per unit?

We use price per unit so that customers can easily calculate and decide how much quantity of a product they want to purchase. This also allows for an easy calculation for sellers to include production costs or delivery costs, for example, all in one sales price.